פרסומים

 

לימוד הלימוד

לימוד הלימוד: בית המדרש, המדרשה באורנים

כותבים: רונן אחיטוב, אליזבט גולדווין, יורם ורטה, ענת ישראלי, שגית מור, דניאל מרום | עורך: יורם ורטה

​הלימוד בבתי מדרש פלורליסטיים, הפועלים בישראל בעיקר בשני העשורים האחרונים, הפך לתופעה רווחת למדי. מהי צורת הלימוד הזאת, המפגישה טקסטים עבריים יהודיים עם חייו ועולמו של האדם הישראלי? מה הן מטרותיה? איך יוצרים אותה? מה לומדים שם? מה יתרונותיה ומה חסרונותיה? האם היא עומדת ביומרתה להביא להתפתחות רוחנית, תרבותית וחברתית אצל הלומדים? האם קיומה בעתיד תלוי בשמירה על דרכה המיוחדת או בשינוי והתאמה לצרכים וקהלים שונים?

בית המדרש במדרשה באורנים היה אחד ממחולליה הראשונים של התופעה הזאת. מנחי בית המדרש, בשיתוף מכון מנדל למנהיגות, הקדישו שנה ללימוד הבטים שונים של הלימוד הבית-מדרשי החדש ולשאלות העולות ממנו. החוברת ״לימוד הלימוד״ היא אחד מפירותיה של השנה הזאת. אין זו משנה ברורה ולא מסכת סדורה, אלא יותר פתיחה רחבה והזמנה לדיון מעמיק בנושאים ובשאלות שהיא מעלה.

ל״לימוד הלימוד״ שלושה חלקים: בחלק הראשון מובא שחזור פרוטוקולי של לימוד סוגיה תלמודית בהשתתפות מנחי בית המדרש. כוונתנו כאן היא לתת לקורא משהו מטעמה של חוויית הלימוד הזאת. בשולי העמוד הוספנו הערות של מנחה הלימוד על הנחייתו, ובסוף הבאנו חלק מהדיון הרפלקסיבי שנערך על המפגש הלימודי הזה. בחלק השני, ה״תיאורטי״, נעשה ניסיון להציג את המרכיבים החיוניים לבנייתו והיווצרותו של הלימוד הבית-מדרשי, הבטים שונים שלהם ושל התהליך הלימודי. בחלק השלישי הבאנו מבחר טקסטים על לימוד, שנלמדו במפגשי ״לימוד הלימוד״ ושימשו נקודות פתיחה לדיונים.

חוברת זו מיועדת בראש וראשונה למנחים ומורים בבתי המדרש למיניהם, אך כמובן גם למנהלים ועובדים במוסדות תרבות וחינוך המבקשים לדעת מה מציע הלימוד הבית-מדרשי וכיצד הוא יכול לתרום לעבודתם, ולכל מי שמבקש להבין מהי התופעה הזאת ושואל את עצמו האם הוא מעוניין לקחת בה חלק.

לרכישת הספר באתר המדרשה באורנים